Margarin Hakkında Sorularınız

Margarinin katı formda durabilmesini sağlayan nedir?

Yağların belirli bir formda durmasını sağlayan içindeki yağ kompozisyonu ve daha önemlisi uygulanan özel soğutma (fiziksel kristalizasyon) işlemleridir.

Margarinin içinde ne var?

Margarinler doğanın bize sağlayabildiği en iyi bitkisel yağların özenle seçilmiş bir karışımıdır ve vücudun ihtiyacı olan, beslenme ile alınması gereken temel yağlarla doludur. Bu yağlara örnek olarak; ayçiçek yağı, kanola yağı, soya yağı, pamuk yağı ve palm yağlarını gösterebiliriz.

Margarin üretilirken kimyasal işlemlerden geçer mi?

Doğada bulunan yağların hiçbiri, sızma zeytinyağı hariç, ham olarak tüketilemez. Çeşitli fiziksel ve kimyasal işlemler uygulanarak yenilebilir hale getirilir.

Margarin üretmenin sadece tek bir yolu yoktur, ama esas itibariyle süreç çok basittir. Önce uygun olan yağ bileşimi belirlenir. Daha sonra bu bileşimin, yağsız süt veya süt proteini gibi bileşenler, gerekli vitaminler ve su ile karıştırılmasıyla istenilen lezzet ve besin değerleri belirlenir.

Diyet yaparken margarin uygun bir alternatif midir?

Yağların cinsi ne olursa olsun 10 gramı 91 Kcal enerji verir. Aynı miktarda margarin daha düşük oranda yağ içerdiğinden 54 ile 63 Kcal arasında enerji verir. Margarin, içerdiği vitaminler ve temel yağların yanı sıra düşük kalorili olması nedeniyle, diyet sırasında kullanabilecek bir besindir.

Margarin Trans Yağ içeriyor mu?

Margarin, bugüne kadar trans yağ içermesiyle ilgili olarak sürekli suçlandı. Oysa %1’in altındaki trans yağ içeriği, regülasyona göre “Trans Yağ Yoktur” şeklinde beyan edilmektedir. Bu oran bir standardı olmamakla beraber Avrupa Birliği ülkelerinin %2 ila %4 arasında seyreden oranlarından düşüktür. ABD’de trans yağ konusu ülke bazında ancak 2014 yılında ele alınmıştır. Türkiye’de üretilen margarinlerde trans yağ bulunmaz ve ambalajlarında “Trans Yağ Yoktur” logosu yer alır.

Margarinin plastikten tek farkının “sadece bir molekül” olduğunu söyleyenler var, doğru mudur?

İnternette margarinin, plastikten tek farkının “sadece bir molekül” olduğuna dair bir efsane dolaşıyor. Bu ifade kesinlikle yanlıştır. Bunun bilimsel yolla verilebilecek iki cevabı vardır.

Birincisi; plastik, petrol kökenli bir madde iken margarin, tamamen bitkisel kökenli bir besindir.

İkincisi ise kimyasal açıdan baktığımızda iki maddenin bir molekül veya atom farkı ile birbirine benzemesi kesinlikle bilim dışı bir düşüncedir. Örneğin; kimyasal olarak H2O olarak formüllendirilen madde hepimizin bildiği gibi yaşam kaynağı olan sudur. Ondan tek atom farkı olan H2O2 ise hidrojen peroksit olarak adlandırılan ve roket yakıtı üretiminde kullanılan bir maddedir. Dolayısıyla, bu iki maddede açıklandığı gibi margarinin plastikle hiçbir bağı bulunmamaktadır.

Günlük yağ tüketimimizde doymuş/doymamış yağ dengesi nasıl olmalıdır?

Yetişkin bir insanın günlük yağ tüketimi 1/3’ü doymuş; 1/3’ü tekli doymamış; 1/3’ü çoklu doymamış olarak dağılmalıdır. Buna göre alınması gereken yağ miktarını, yağ çeşitleri arasında dengelemek ve beslenme açısından çeşitliliği sağlamak faydalıdır. Hiçbir yağ bu dengeyi tek başına sağlayamazken, margarin bu dengeye en yakın yağ formülasyonuna sahip olan besindir. Uzmanlar diyetteki doymuş yağ miktarının azaltılıp doymamış yağ miktarının dengeli olarak artırılmasını önermektedir.

Bu bilgi ışığında; yeme alışkanlıklarımızda yapmamız gereken en önemli değişikliklerden biri, toplam yağ alımımızı enerji ihtiyacımızın %30-35’i ile sınırlamak ve doğru türde (düşük doymuş/yüksek doymamış dengelenmiş) yağ aldığımızdan emin olmaktır.

Hangi yağlar doymuş yağ içerir?

Bitkisel kaynaklı yağlarda ve margarinlerde doymuş yağ miktarı, hayvansal kaynaklı yağlara kıyasla çok daha düşüktür. Bitkisel yağlar olan ayçiçeği, mısır özü ve zeytinyağı da doymuş yağ içerir. Bu çerçevede bakıldığı zaman ayçiçeği, mısır özü, zeytinyağı ve kase margarinin doymuş yağ oranı birbirlerine yakın bir seviyededir. Bu da bize tüm yağların türü ne olursa olsun doymuş yağ içerdiğini göstermektedir.

Margarinde bulunan vitaminler ve mineraller hangileridir?

Sadece yağda çözünebilen A, D ve E vitaminleridir.

Margarinin çocuklar için günlük ideal tüketim miktarı ve şekli nedir?

Yetişmekte olan bir çocuğun uyku saatleri yetişkinlere nazaran daha uzundur. Uyandığında güne başlamadan önce bir/iki dilim ekmek üzerine sürülecek margarin ile kahvaltı etmesi, enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak bir seçimdir. Sadece çocukların değil sağlıklı her bireyin günlük alması önerilen enerjinin 1/3’ü yağlardan gelmelidir. Bu yağların da 1/3’ü doymuş; 1/3’ü tekli doymamış; 1/3’ü çoklu doymamış olarak dağılmalıdır. Buna göre alınması gereken yağ miktarını, yağ çeşitleri arasında dengelemek ve beslenme açısından çeşitliliği sağlamak faydalıdır. Hiçbir yağ bu dengeyi tek başına sağlayamazken, margarin bu dengeye en yakın yağ formülasyonuna sahip olan besindir.

*Bu sitenin sorularınızın çoğunu yanıtladığını ümit ederiz, ama daha fazla yardımcı olabileceğimiz bir şey varsa lütfen bize yazın: some@creasoup.com