Prof. Dr. Sadi Güleç

31/03/2016 - 17:16

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç diyor ki:

Yağ tüketiminin en sağlıklı yolu tüketim miktarlarını doğru ayarlamaktır. Doğru ayarlanan yağ tüketimi ile yağlar kalbin düşmanı olmazlar.

Biz doktorlar yıllardır hastalarımıza dudak tiryakiliği şeklinde, yağsız ye, katı yağ kullanma demiş durmuşuzdur. Sonuç; yapılan araştırmalar Türk halkının Avrupa’da kalp damar hastalığında bir numaraya yükseldiğini, şişmanlıkta da dünyada iddialı hale geldiğini gösteriyor. Kalp sağlığını sadece yağ kullanımına indirgemek sanırım şu anda kimseye fazla inandırıcı gelmiyor. Yine de sağlıklı beslenmede yağların yeriyle ilgili konuşmak gerekirse toplam enerjinin yüzde 30’unun yağlardan alınması gerektiğini tekrar hatırlatmalıyız. Tabii ki doymuş yağların bu denklemde %10’u aşmaması, tekli ve çoklu doymamış yağların da %10’ar miktarda tüketilmesi akılda kolay kalabilecek bir öneridir.

Bu kompozisyonu hangi yağ karşılıyor derseniz, sanırım ne zeytinyağı ne de diğer yağlar tam olarak bu oranlara sahip değil. O halde verilen miktarlara sadık kalındığı sürece farklı yağlarla çeşitlilik yaratmakta bir sakınca görmüyorum. Açıkçası bir kalp doktoru olarak yeşil taze fasulye, barbunya, pırasa gibi yemekleri zeytinyağlı olarak seven, hafta sonu kahvaltıda yumurtasını margarinde yapan, pilav ve makarna yaparken de margarin kullanan biriyim ve hastalarıma da farklı bir öneride bulunmuyorum. Sadece zeytinyağı tüketeceksin tarzındaki önerilerin de hastaları doğru yönlendirdiği kanaatinde değilim.

Arkadaşlarınla paylaş

Bu girişi bildir

Yorum bırakın

0 Yorumlar